Araç Sahiplerine Kötü Haber! İşte Yeni Fiyatlar…


Zorunlu trafik sigortası her yıl değişiyor ve tavan fiyatları her ay belirli bir oranda yükseliyor. Yeni araç kullanmak isteyen araç sahipleri için sigorta fiyatları ne kadar? 2020 Ocak ayı itibarıyla otomobiller için illere ve basamaklara göre belirlenen trafik sigortasının ne kadar olacağı merak konusu…

Fiyat artışı her yıl devam ediyor ve iki buçuk yıldır zamların önüne geçebilmek amacıyla trafik sigortası fiyatları için tavan fiyat uygulamasına geçildi. Bu sistemde tüm araç sınıflarına illere ve basamaklara göre bir taban fiyat listesi belirleniyor. Tavan fiyatlarının düzenlemesi yapılarak ilk başta belirlenen fiyatlar üzerinden her ay %1 artış öngörülüyordu. Fakat 24 Ağustos 2017 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile aylık artış oranı yüzde bir değil Eylül 2017 itibariyle yüzde 1.5’e çıkarıldı. Bu artışın meydana gelmesi sigortacıların taleplerini karşılamadı ve Ocak 2018de bir seferlik olmak üzere %5’lik bir zam uygulandı. Yüzde beşlik zam ile trafik sigortalarının tavan fiyatlarına her ay yüzde 1.5 vergi farkı eklenmeye devam etmekte.

Sigorta Bedeli Basamaklara Göre Alınıyor…

Araç ve araç sürücülerinin zorunlu trafik sigortası fiyatları 7 farklı basamak ile hesaplanmaktadır. İlk kez araç sahibi olan sürücüler için trafiğe çıkarken 4. basamaktan sigorta yaptırmaları gerekiyor. Üç kere maddi hasarlı kazaya karışmış olan sürücülerin ve bir kere bedeni hasarlı kazaya karışan sürücüler olan grupta sayılıyor ve bu bireylere tavan fiyatı yani en yüksek olan 1. basamak üzerinden sigorta uygulanıyor. Ardarda 3 yıl hiç kaza yapmadan trafikte yer alan sürücüler ise 7. basamağa yükseliyor ve 7 basamaklı trafik sigortasının en düşük fiyatları üzerinden ödeme yapıyor.

En Yüksek Sigorta Fiyatları Büyük Şehirlerde!

İstanbul başta olmak üzere zorunlu trafik sigortası fiyatları büyük şehirlerde daha yüksek belirlenmiştir. En yüksek sigorta fiyatlarına sahip olan il İstanbul %6 Kocaeli, Ankara ve Bursa gibi iller %3 artırımlı sigorta ödemesi yapıyor. Bu iller dışındaki diğer illerde %1 ile %5 arasında indirim sağlanıyor. Sürekli kazaya karışan vatandaşlar ise zorunlu trafik sigortası fiyatlarında en yüksek ödemeyi yapıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir