Apple’ın Sanal Gerçeklik Gözlükleri 3. 000 Dolara Kadar Mal Olabilir


2020de oluşturulan bir prototipe göre, Appleın gerçek camının neye benzediği ve işlevlerinin ne olduğu belli oldu.

Appleın sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığını ilk olarak 2016 yılında size bildirmiştik. Bloombergin yakın tarihli bir raporu, Appleın sanal gerçeklik (VR) gözlüklerinin 2022de çıkabileceğini iddia ediyor.

Bugün “Bilgi”, 2020 yılında oluşturulan prototipe göre sanal gerçeklik gözlüklerinin neye benzeyebileceğini, hangi işlevlere sahip olabileceğini paylaştı. Bilgiye göre Appleın sanal gerçeklik gözlükleri yaklaşık 3. 000 dolara mal olabiliyor.

Bugün popüler sanal gerçeklik gözlüklerine bakarsak, üç bin dolarlık fiyatın oldukça yüksek olduğunu göreceğiz. Örneğin, piyasadaki en popüler sanal gerçeklik gözlüklerinden biri olan Oculus Quest 2, sadece 300 dolara mal oluyor.
Prototip tasarımında diğer Apple ürünlerinden daha küçük detaylar da var. Bu özellikler, Apple Watch Kordonlarına ve Home Pod Dokuma Kumaşına benzer bir kilit mekanizması içerir. Hem sanal hem de karma gerçeklik işlevselliği sunması beklenen gözlükler, el hareketlerini izlemek için onlarca kameraya sahip olacak.

Appleın LIDAR sensörlerine sahip olması beklenen sanal gerçeklik gözlükleri b. İPad Pro ve iPhone 12 Pro modellerinde de gördüğümüz aferin, hedef odayı bu sensörlerle haritalamak. Şimdi Appleın sanal gerçeklik gözlüklerinin en önemli özelliğine gelelim.

Paylaşılan bilgilere göre Appleın sanal gerçeklik camı, izleme sistemi ile 8K çözünürlüklü bir ekran sunmayı hedefliyor. Ayrıca, 8K çözünürlüğün günümüzün VR Glass çözümleriyle karşılaştırıldığında endüstri standartlarının üzerinde olduğunu paylaşalım.

Bununla birlikte, bu ekranların her zaman 8K görüntüler sağlamadığına dikkat etmek önemlidir. Bu noktada göz takip sistemi kullanan Apple, gördüğünüz noktalar için 8K görsel, geri kalanı için ise düşük çözünürlüklü görseller gösterecek.

Aslında, Appleın sanal gerçeklik gözlükleri, piyasadaki en güçlü işlemcilerden biri olan M1den daha güçlü bir işlemciye sahip. Son olarak, sanal gerçeklik olarak tanımlansa da, Apple tarafından üretilen gözlüklerin sınırlı artırılmış gerçeklik teknolojisi sunduğunu paylaşalım.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir