Apple Çıldırmış Olmalı Açığını Bulana 500 TL Ödül. Şaka Gibi!


20 Yaşındaki Çayan Temel dünya markası Apple’ın sistem açığını buldu bunu maille firmaya bildirdi ama geri dönüş hiçte Apple’a yakışmadı. Ödül olarak daha önceki bulduğu bir açık için kendisine 500 tl gönderilirken şimdi ise 200 tl ile ödüllendirildi. Mersin’in Erdemli İlçesinde yaşayan Temel zamanının büyük kısmını bilgisayar telefon ve elektronik cihazlarla geçiriyor.
 

Bulduğu açığın Siri uygulaması üzerinde olduğunu ifade eden Temel, “Bu açığım, normalde, görüşmedeylen Siriyi açamıyoruz ama yaptığım denemeden sonra ben çağrıdayken Siriyi açtım. Aynı kişiyle ikili görüşme yaptım. Bu yaptığım işlemi Apple’a bildirdim. Yaptıkları incelemenin ardından teşekkür ettiler ve 200 TL ödül gönderdiler. Teşekkür mailimde ise şunlar yazıyordu, 'Merhaba Çayan bey, süpersiniz! Bildirdiğiniz hata için tüm ekibimiz olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeni güncelleme ile (IOS 13.2.2) bulduğunuz sistem hatasına çözüm getirmiş bulunmaktayız. Sizin için ufakta bir sürpriz hazırladık. 200 TL ödülünüzü almak için lütfen IBAN, banka ve iletişim bilgilerinizi bu maile yanıtlayarak gönderebilirsiniz’ denildi” diye konuştu.

Amacının açık bulmak olmadığını kaydeden Çayan Temel, şunları söyledi:

“Daha önce telefonda ücretsiz oyun oynama yolu arıyordum, bulunca da şirketlere bildiriyordum. Şirketler de kendilerine önlemler alıyorlardı. Şu ana kadar Appleda 3 , Youtubeda 2 ve e-devlette 1 açık buldum. Bulduğum açıkları kimseye söylemeden şirketlere ve firmalara bildirdim. Amacım firmaların ve şirketlerin zarar görmemesi.  Apple benim mirasım oldu gibi bir şey. Appleda hata var ve bunları keşfetmek benim için çok kolay. Appledan kazandığım paraları sanırım bir yerlere bağışlarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir