Apple, Apple Watch Sayesinde Maske ile Yüz Tanıma Programı Geliştirdi


Apple, maske ile yüz tanıma sorununa Apple Watch ile çözüm bulacak. Apple, İOS 14.5 beta olarak yenilemesi ile beraber İPhone kilidinin uygulanacak olan Apple Watch modelleri ile kullanıma sunacak.

Apple Salgın Sebebi ile Ortaya Çıkan Sorunlara Karşı Çözümler Üretmekte

Dünyanın her yerini etkisi altına alan Covid 19 (Koronavirüs) salgını sebebi ile bazı olumsuz durumlar yaşanmaktadır. Maske ile yaşamaya alışmaya çalışan kişiler, maskenin zorluklarına da alışmak durumunda kalmaktadırlar. Fakat bazı durumlarda bu geçerli olmuyor. Kişi yüzünde maske varken cihazında bulunan Face ID gibi yüz tanıma uygulamalarının çalışmamasına sebep oluyor.

İşte bu problemin giderilmesi için Apple, Apple Watch uygulamasını hayata geçirmeye karar vermiştir. Apple’ın İOS 13.5 iletişim aracı ile beraber maske takan kişilerin Face ID 'yi çabuk şekilde ilerlemelerini sağlamaktadır. Bu çözüm zamanını çabuklaştırsa da cihazın açılmasını sağlamak için devamlı şekilde telefona parola yazılması gerekiyor.

Apple Watch Cihazın Şifre Girmeden Açılmasını Sağlıyor

Bu günlerde bu soruna daha iyi bir çare bulmak isteyen Apple, yüzde maske olsa bile yüz tanıma uygulaması olan Apple Watch şekilleri ile çare oluyor. Pocket-lint’in verdiği habere göre Apple, beta olarak sunduğu, İOS 14.5 yenilemesi ile beraber İPhone kilidinin bu uygulama ile kilidin açılması sağlanacak.
Apple yine yakın bir uygulamayı Mac şekilleri için de yakın zamanda sunuyordu. Yapılan haberlere göre uygulanan bu özellik İOS 14.5 yenilemesi ile beraber İPhone’lar için yapılmış oldu. Özetle bilgilendirmek gerekiyorsa İPhone, çevresindeki Apple Watch’ı belirleyerek kişileri onaylayacak ve kilidini açarak, telefona giriş yapabilmelerine onay verecektir.

Cihazın kilidi açıldığında Apple Watch’dan gelecek olan titreşim ile cihazın açıldığı belli olacaktır. Yalnız bu işlemin olabilmesi için Apple Watch’ın kilidinin açık şekilde olması gerekir. Daha sonra kolayca açılmaya hazır olan bu uygulama ile kişiler devamlı şifre girmek durumunda kalmayacaktır. Ayrıca Apple bu sene İphone modellerine parmak izi okutucu özelliğini tekrar getirmeyi planlıyor. Bu özelliği kaldırmış olan Apple yüz tanıma gibi sorunların daha kolay hale gelmesi için çalışmalar yapıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir