Alzheimer Hastalarına Çin’den Umut Veren Haber


Beyin hücrelerinin yok olmasıyla birlikte davranış, hafıza ve doğru karar vermede sıkıntılar yaşanmasına sebep olan alzheimar hastalığıyla ilgili Çin’den tüm dünyaya umut veren bir haber geldi. Çin İlaç Güvenliği Kurumu, deniz yosunu kullanılarak üretilen alzheimer ilacının kullanılmasını onayladı.

RESMİ OLARAK SATIŞTA AMA DENETLENİYOR

Oligomannate” ismi verilen ilacın Çin’de resmi olarak satılmaya başlandığı ve büyük ilgi gördüğü öğrenildi. Her ne kadar ilaca Çin İlaç Güvenliği Kurumu tarafından onay verilse de sürekli bir denetim mekanizmasının çalıştırılacağı ve ilaç kullanımından dolayı bir problemle karşılaşılması durumunda ilacın yeniden raflardan ineceği de vurgulandı.


    
İlacı üreten ekibin içinde yer alan Prof. Xi Chen, 17 yıldır ilk defa bir alzheimar ilacına onay verildiğini hatırlattı. Chen, deniz yosununu düzenli bir şekilde tüketenlerde bu hastalığın çok az görülmesi üzerine yosunda bulunan moleküllerle ilgili çalışma yaptıklarını ve nihayetinde Oligomannate ilacını ürettiklerini ifade etti. Alzheimar hastalığına yeni tutulanlar ve orta evrede olan hastalar için etkili olması beklenen ilacın hastalığı tedavi edip etmeyeceği merakla bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir