Akıllı Telefonda Şampiyon Belli Oldu! İşte Lider Marka


2020 yılında Dünya çapında önceki yıllara göre 16 milyon daha fazla akıllı telefon satıldı. Akıllı telefon piyasasının lideri olan Samsung bu pazarın büyük bir bölümünü elinde tutuyordu. Fakat Samsung yerini Apple a kaptırdı. Her geçen gün daha da çekişmeli hale gelen akıllı telefon piyasası yeni markaların da sektöre girmesiyle büyük bir pazar oluştu.

Apple yüzde 23,4’lük pazar payı ile Samsung’u geride bırakmayı başardı. Samsung ve Appleın  yanı sıra Huawei, Xiaomi ve Oppo en çok satan markalar arasında yerini aldı. Uluslararası beri şirketi IDC tarafından yapılan araştırmalarda geçen yıl ekim-aralık döneminde dünya çapında 385,9 milyon adet akıllı telefon satışı yapıldı. 

Akıllı Telefonda Büyük Artış 

IDC tarafından araştırmalarda geçen yıla göre 16 milyon tane daha çok akıllı telefon satıldı. Bu artıştaki en büyük etken olarak ise Çinli üreticilerin pazara olan katkısı gösterildi. En çok satılan akıllı telefon sıralamasında 3. sırada yer alan Huaweinin yanı sıra Çinli Xiaomi ve Oppo markaları sıralamayı takip etti. Yeni markaların piyasaya girişi akıllı telefon üretimini büyük ölçüde arttırarak pazarın genişlemesini sağladı. 

Zirve Appleın 

2020 yılının son çeyreğinde 90,1 milyon akıllı telefon satarak, zirvede yer alan Samsungu geçirmeyi başaran Apple sektörde zirvede yer aldı. Apple satışlarını yüzde 22 oranında arttırdı. Bu artış ile birlikte pazardaki payını 23,4 e çıkartan Apple bu başarısını iPhone 12 yi pazara sürerek şahlandırdı. Lg, Vivo, Nokia ve Blackberry gibi akıllı telefonların satışları ise büyük bir gerileme yaşayarak 112,4 Milyon adet olarak teyit edildi. Bu markaların sektördeki pazar payları ise 29,1 oranında kalarak, satışlarında büyük düşüş yaşandı. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir