Ahmet Hakan’dan Uyadı! Ayasofya ile bunların oylarını alamazsınız!

Ayasofyanın açılmasına yönelik tartışmalar devam ederken Hürriyet yazarı Ahmet Hakandan AKPye konuyla ilgili önemli bir uyarı geldi. Hakan, AKP MYKsında sunulan 92 sayfalık dijital medya raporuna da vurgu yaparak AKPye Z kuşağının oyunu nasıl alacaklarına dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, 92 sayfalık dijital medya raporu sunuldu.  Raporda Z kuşağı diye tabir edilen 16-23 yaş arası 7 milyon gencin oylarını nasıl alınacağına dair öneriler olduğu basına yansıdı.

Ahmet Hakanın, “Z kuşağının oyu nasıl alınmaz” başlıklı Ayasofyayı açmanın bu kuşağın oyunu kazandırmayacağını savunduğu yazısı şöyle:

Bunlar naylon üstüne binip karda kaymak nedir bilmezler… Elde tabanca varmış gibi “Dikşın… Dikşın…” diye kovboyculuk oynamak nedir bilmezler… Siyah-beyaz televizyonda “Bonanza” başlayacak diye heyecanlanmak nedir bilmezler… Bele takılan çağrı cihazıyla hava atmak nedir bilmezler… Hepsini geçtim… İlk cep telefonlarına bile arkaik bir icat muamelesi yaparlar.

Dolayısıyla…

Nostalji duygusu üzerinden bunların oyunu alamazsınız.

Derinlemesine bakamıyorlar… Gördükleri her ekranı parmaklarıyla büyütmeye ya da küçültmeye çalışıyorlar… Hakikat yerine yansımalara odaklanıyorlar… Pek soru sormuyorlar… Sofra toplamıyorlar ama iyi yemek yapma girişimlerine çok erken başlıyorlar. Kişisel özgürlüklerine bütün kuşaklardan daha fazla düşkünler…

Dolayısıyla…

Ayasofya ile bunların oylarını alamazsınız.

Dünyayı gezmeye çok erken yaşta merak sarıyorlar… Irklar arası arkadaşlıklara fazlasıyla teşneler… Teknolojik girişimcilik bunlar için leblebi çekirdek gibi… Dünyanın her tarafındaki z kuşağındakilerle duygudaşlar… Kafalarında ve kalplerinde sınır yok… Küreselci falan değiller ama küreseller…

Dolayısıyla…

Yerel ve içe kapalı bir söylemle bunların oyunu alamazsınız.

Konsantre olamıyorlar… Dikkatleri çabuk dağılıyor… Uzun, upuzun izahlar karşısında hemen esnemeye başlıyorlar… Üç cümleden sonra sıkılıyorlar… Çeşit arıyorlar… Fark arıyorlar… Bir müzik türüne ya da bir şarkıcıya meftun olamıyorlar… Tutuculuk, fanatizm, adanmışlık falan… Kromozomlarında yok.

Dolayısıyla…

Mevzuyu uzatırsanız bunların oyunu alamazsınız.

İsmet Paşa’ya karşı duygu durumları: Mutlak hissizlik…

Erbakan Hoca dendiğinde yaptıkları: Google’da üç dakikalık araştırma…

Demirel’i tanıdıkları yer: Sosyal medyada rastladıkları üç-beş video…

Tek parti dönemiyle ilgili izlenimleri: Birkaç siyah-beyaz görüntü…

Bırakın Turgut Özal’ı… Mesut Yılmaz’ı, Tansu Çiller’i bile bilmiyorlar…

Dolayısıyla…

Geçmişe takılırsanız bunların oyunu alamazsınız.

Zorbalıkları fena halde siber… Duygulanımları kesinlikle yetersiz… İmgelem dünyaları hem garip hem guraba… Sanata olan açlıklarını giderdikleri yer YouTube… Soyutlama kudretleri hasarlı… Ama dürüstler… Ama samimiler… Ama temkinliler… Ama kafalarına yatmayınca itiraz ediyorlar.

Dolayısıyla…

Farklı bir yaklaşım bulamazsanız bunların oyunu alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir