ABD’nin çuval misillemesi yapmak isteyen Kurmay Albayı kim engelledi? Yıllar sonra ortaya çıktı…

Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesinin ardından dönemin Kurmay Albayı Hasan Atilla Uğurun misilleme hamlesine izin verilmediği ortaya çıktı.

Öztürk konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: 

ABDLİYE ÇUVAL

Jandarma Genel Komutanlığında İstihbarat ve Teknik Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunan, Ergenekon kumpasında uzun süre cezaevinde tutulan emekli Kurmay Albay Hasan Atilla Uğur, Irak ta askerlerimizin başına çuval geçirilmesine misilleme olarak Adana-İncirlik üssünde görevli askerlere aynı uygulamayı yapmayı planladı. Uğur, olayı bize şöyle anlattı:

“Süleymaniyede askerlerimizin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirilmesini, olay basına yansımadan önce biliyorduk. Buna anında misillemede bulunmamız gerekiyordu ve bu görevi de ben üstlenmek istedim. Adanaya gidip İncirlik dışına çıkan ABD askerlerinin başına çuval geçirmek istedim. Bunu da üst makamlarımıza sözlü ve yazılı olarak bildirdim. Orada çuval geçirdiğimiz askerleri basına gösterecek ve bu kişilerin Adana Valisine suikast planladığını da belirtecektim ancak buna son anda izin verilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir