ABD’li Şirketten Uçan Taksi Projesi! İlk Adım Atıldı


ABD’nin büyük hava yolu şirketi United Airlines, havalimanlarına  yolcuların geliş gidişlerini sağlamak amacı  ile 200 adet elektrikli uçan taksiyi bünyesine katmaya hazırlanıyor. Havalimanına ulaşımı pratik hale getirecek ve yakıt açısından oldukça uygun olan elektrikli uçan taksiler şimdiden büyük ilgi çekmeyi başardı. United Airlines Holdingsden yapılan açıklamada, hava taksilerinin üreticisi olan Archer şirketinden 1 milyar dolar değerinde uçan taksi satın alınacağı belirtildi.

Bu proje kapsamında ABDli bölgesel hava yolu şirketi Mesa Airlines ile beraber iş birliği yapılmasının planlandığı bildirildi. Söz konusu projenin yoğun şehir içi trafiğinden dolayı hava limanına ulaşmakta zorluk çeken yolcuların hava limanına kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamayı hedefledi belirtildi. Bu planın 5 yıl içinde kullanıma sunularak hava yolu ulaşımına büyük katkı sağlaması bekleniyor.
 

Proje 5 Yılda Hayata Geçecek 

United Mesa yetkilileri tarafından yapılan açıklamada hava yolu endüstrisinde oluşan karbon ayak izini azaltacak ve hava kirliliğini büyük ölçüde azaltacak bu planın 5 yıl içinde gerçekleşeceğini bildirildi. 5 yıl içinde hedeflenen 200 elektrikli uçan taksinin ulaşımda büyük kolaylık sağlayacağı belirtildi. 1 milyar dolar değerini bulan bu projenin bazı formaliteleri olduğunu belirten şirket yetkilileri satın alma işleminin gerçekleşmesi için düzenleyici makam onayına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

5 yıl içinde hayata geçmesi planlanan elektrikli uçan taksilerin saatte yaklaşık 240 kilometre yol alabileceği belirtildi. Bu hızda yaklaşık olarak 95 kilometre havada uçuş sağlayan elektrikli uçan taksiler, kaydettiği bu mesafe ile hava limanına gelip gidecek olan yolcuların ihtiyaçlarını büyük ölçüde gidereceği ön görülüyor. United Airlines şirketi yetkilileri 5 yıl içinde birçok elektrikli uçan  taksiyi ABD  semalarında görmenin mümkün olduğunu belirterek müjde verdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir