7000 Polis Mesleğe Dönüşteki Engelin Kalkmasını İstiyor!


Meslekten ihraç edilen ve mahkeme kararıyla ihraç olan emniyet mensubunun emniyete geri dönüşleri söz konusu oluyorken meslek hayatları boyunca hiçbir suça karışmamış, prestijine ve saygınlığına zarar vermemiş, herhangi bir nedenden dolayı meslekten çekilmiş ya da el çekilmeye zorlanarak ayrılmış müstafi emniyet mensupları mesleklerine dönme hakkı istiyor. Tekrar yapılacak güvenlik soruşturması ve sağlık kurulu raporu ile mesleğe dönebilmeleri için önlerine çıkan yasa engellinin bir kereliğine de olsa kaldırılmasını talep ediyor.

Devlet memurları kanunu madde 92 kapsamında meslekten el çeken memurların 2 kez den daha fazla olmamak koşulu ile tekrar atamalarının yapılmasına imkan tanınmaktadır. ancak DMK maddesi 97’de belirlenen şartlar oluştuğunda dahi emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan memurların baskıları başta olmak üzere aile sorunları, sağlık sorunları sebebiyle, OHAL dahilinde müstakil olarak ve istifa yazmak kaydı ile meslekten el çektirmek zorunda kalan personelin atanması için ise hiç bir surette kabul görmemektedir. 657 sayılı kanunun 97. Maddesi D bendinde muhatap gösterilmekte ve 3201 sayılı emniyet teşkilatı kanununda bazı maddeler gösterilerek müstafi polislerin yeniden atanmasına engel olmaktadır.

2000 yılı ve sonrasında terör örgütlerinden biri olan FETÖnün 17/25 Aralık sürecinde ve 15 Temmuz darbe girişimine kadar ki süreçte yapının emniyete sızma girişimi ile emniyet teşkilatında kritik birimlerde çalışan personelin çeşitli nedenlerle mobbing uygulamaları ve meslekte kısıtlamaları nedeniyle görev yerlerinden mesleklerinden uzaklaştırılması söz konusu olmuştu. Bu yapı tarafından mağdur edilen kişilerin istifa etmeleri ve ruhsal olarak meslekten ayrılmaları sonrası bir kereliğine de olsa mesleğe dönebilmelerinin yolunun açılmasını talep ediyorlar. 2005 yılından 2013 yılının mayıs ayına kadar 1579 emniyet personeli meslekten el çekmiş ve yeniden teşkilata katılma istekleri söz konusu haline gelmişti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir