6 Yıl Erkenden Emekli Olmak İsteyenler Muhakkak Okumalı! SSK, SGK ve BAĞKURLULAR Büyük Müjde!

SGK emeklilik için vatandaştan bazı şartları yerine getirmesini talep etmektedir. Bunların başında yaş şartı yer alıyor. Yaşını doldurulduğu halde prim gün sayısı eksik olan çalışana müjde SGK’dan geldi. SGK askerlik, yıpranma ve doğum borçlanması ile vatandaşa 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı sunuyor. İşte son dakika haber ve gelişmeleri…

Emekliliği hayal eden binlerce hatta milyonlarca çalışan erken emeklilik müjdesi aldı. SGK tarafından gerekli olan kriterleri yerine getiren vatandaşlara erken emekli olma imkanı sağlanacak. Yaş koşulunu tamamlamış olanlar prim gün sayısı tamamlanmamış olsa bile SGK tarafından uygulanan bazı formüllerle erkenden emekli olabilecek…

Nasıl Erken Emekli Olunur?

Uzun bir çalışma döneminden sonra emekliliğin keyfini yaşamak isteyenler yaş şartını doldurmuş olmasına rağmen prim gün sayısında eksiği olanlar bu eksikliklerini tamamlayıp erkenden emekli olma şansı elde edebilecek. 1 yıl ile 6 yıl arasında değişen erken emeklilik müjdesi tüm çalışanları sevindirdi.

SSK ve Bağ-Kur sigortalıları kendilerine tanınmış olan askerlik, doğum ve yıpranma hakkı ile emeklilik yaşı dolmuşsa hemen emekli olabilecekler. Emeklilik yaşını doldurmuş olan vatandaşlar prim gün sayısında 1 yıla kadar eksiği bulunan erkek çalışanlar askerlik borçlanmasından yararlanarak anında emekli dilekçesi verebilecekler. Kadınlarda ise erkekler gibi askerlik borçlanması olmadığı için kadınların da doğum borçlanması avantaj elde etmesini sağlıyor. Hatta kadınlar bu konuda biraz daha avantajlı. Çünkü doğum sayısına göre erken emeklilik daha da avantajlı hale gelebiliyor. Kadınlar SSK ve Bağ-Kur sigortalılığı sonrasında doğum borçlanması yapıp prim gün sayısında 6 yıla kadar olan eksiklerini tamamlayabiliyorlar ve böylece hemen emekli dilekçesini verebiliyorlar. Özel çalışma koşulları bulunan kadınların ve erkek sigortalıların da yıpranma hakkı bulunmaktadır.

Askerlik Borçlanması Ne Demek?

Askerlik borçlanması askerlik görevini ifa etmiş olanlar için sağlanmış bir haktır. Askerliğini uzun veya kısa dönem olarak yapan erkekler çalışmadıkları dönemi daha erken emekli olabilmek için borçlanarak prim gün sayısına bu süreyi ekletebiliyorlar. Askerlik borçlanmasında borçlanılacak süre için aylık belirli bir tutar ödenmektedir. Güncel asgari ücretten bu tutar hesaplanmaktadır. 2020 yılında 2.943 TL olarak belirlenmiştir. En düşük borçlanma ise 941,76 TL olmuştur. En yüksek borçlanma ise 7006 TL olarak hesaplanmıştır. Yerine getirilen askerlik görevinin süresini borçlanmak isteyenler SGK İl Müdürlüklerine gidip başvurularını yapabiliyor.

Doğum Borçlanması Ne Demek?

Kadınlar için sağlanmış pek çok haktan faydalanmak için sigortalılık süresi içinde doğum yapmış olmak en önemli kriterdir. Her kadın sigortalı olduğu süre içerisinde yapmış olduğu 3 doğuma kadar doğum borçlanması alabiliyor. Bu hakkı sayesinde kadınlar 6 yıla kadar erken emekli olma imkanı elde edebiliyorlar. Emeklilik yaşını dolduran kadınlar prim gün sayısı eksik kaldığı takdirde doğum sayısına göre ikişer yıldan borçlanma yapabiliyor ve 3 çocuk doğurmuş olan kadınlar 6 yıla kadar borçlanma yapıp eksik prim gün sayısını hemen tamamlıyor. Böylece emeklilik yaşı da dolmuş olduğundan emeklilik hakkından anında faydalanma şansı elde ediyor.

Yıpranma Hakkı Ne Demektir?

Yıpranma hakkı bazı meslek grupları için oluşturulmuş bir haktır. İş sektörlerinde ciddi kriterler sebebiyle hayatı riskler taşımaktadır. Yüksek risk grubunda olan sektörler için SSK ve Bağ-Kur’lu olan kişilere yıpranma hakkı fırsatı tanınıyor.5510 sayılı kanunda fiili hizmet zammı olarak bildirilen yıpranma hakkından yararlanabilecek kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekiyor. Yıpranma hakkı erken emeklilik için bir fırsattır. Kimler bu haktan yararlanabilir diyorsanız;

  • Cıva üretim işçileri
  • Arsenik ve kurşun fabrikası işçileri
  • Cam atölye ve fabrika işçileri
  • Alüminyum fabrikası işçileri
  • Maden işçileri
  • Çimento fabrikası işçileri
  • Döküm fabrikası işçileri erken emekli olabilmek için yıpranma hakkından yararlanabiliyor.

Yıpranma hakkı belirtilen sektörler için farklı gün sayısında hesaplanmaktadır ve 12 ay üzerine bu günler eklenmektedir. Örneğin cıva üretim işçisi yılda 12 aylık primi gününü 15 ay olarak hesaplatabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir