4D’li Taşeron İşçiye 1000 TL Seyyanen Zam Müjdesi Geldi! Seyyanen Zam Kimlere Yapılacak?

Kadroya geçen taşeron işçilere yeni yılın gelmesiyle beraber kamuda çalışan işçilere toplu sözleşme görüşmelerinin ne zaman yapılacağı haberini bekliyorlar. Edinilen bilgilere göre Temmuz ayında toplu iş sözleşmelerinin görüşmesi bekleniyor. İşte taşeron işçilerin kadroya geçişleri sonrası ilk toplu iş sözleşmesi tarihleri ve 2022 ile 2023 yılında alacakları maaş zamlarına ilişkin detaylar ve taşeron son dakika haberleri…

4D taşeron işçi 1000 TLlik seyyanen maaş zammını bekliyor. Taşeron işçi ilk toplu sözleşme görüşmeleri hakkında beklediği açıklamaya aldı. Taşeron işçiler 2021 Temmuz maaş zammı toplu iş sözleşmesi ile alabilecekler. İşçi iken kadroya geçen ve 4D işçileri kadro sonrası düşen ve aynı işi yapan diğer işçilerden maaşlarının düşük olduğunu belirttiler ve seyyanen zam talebinde bulundular söz konusu talep hayata geçirilecek mi? Toplu iş sözleşmelerinde masaya yatırılacak konular nedir merak ediliyor. Toplu iş sözleşmesi iş sözleşmesinin yapılması ve konuların sona ermesine ilişkin hususları düzenlemek amacıyla yapılmaktadır. İşçi sendikası, işveren sendikası ve sendika üyesi olmayan işveren adına yapılan sözleşmeyi ifade etmektedir. Peki, bu görüşmeler ne zaman başlayacak?

Toplu İş Sözleşmesi Tarihi Netleşti Mi?

Toplu iş sözleşmesi için tarih kesinleşti mi merak ediliyor. Kamuda çalışan işçi vatandaşlar toplu sözleşme görüşmelerinin ne zaman başlayacağını araştırıyorlar. Edinilen bilgiye göre Temmuz ayında toplu sözleşme görüşmelerinin yakında başlanması bekleniyor. Yapılacak sözleşme görüşmelerinde yeni yıl içinde alınacak maaşlar da hesaplanacak ve 2022 -2023 yılı maaş zamları ön plana çıkacak.

1000 TLlik Seyyanen Zam Geliyor Mu?

Taşeron işçi 2021 yılında toplu iş sözleşmesi sağlanacak. Taşeron işçi iken kadroya geçen 4D’li işçiler kadro sonrasında aynı işi yapan diğer işçilere göre daha düşük maaş alıyorlar. Bu durumda seyyanen zam yapılması gündeme gelmişti. Temmuz ayında toplu iş sözleşmelerinde bu konunun masaya yatırılması bekleniyor.

Toplu Sözleşme Kamu İşçileri İçin 2019 Yılında Yapılmıştı!

Kamuda çalışan vatandaşlar için toplu iş sözleşmesi görüşmeleri son olarak 2019 yılında gerçekleştirildi. Görüşmelerde 8 + 4 ile 3 + 3’lük bir zam ortaya çıktı. Yeni yıl için imzalanan toplu sözleşme kararı protokol kapsamında brüt olarak 3500 TL’nin altında ücret alan işçilere 3500 TLyi aşmayacak şekilde 150 TL iyileştirilme sağlanması kararı verilmişti. 2019 yılının ilk 6 ayında % 8 oranında yapılan zam ikinci altı ayında % 4 oranında yapılması kararı verildi. Kamu işçileri Ocak ayında yüzde 6,69 oranında enflasyon farkı zammını aldılar. 2019 yılı için ise uzlaşılan zamlarla beraber yıl geneli toplam ücret zammı yüzde 19ı aştı. 2020 yılı için ise ilk ve ikinci 6 aylık dönemde yüzde 3er zam oranı ne karar verildi. Ücret artışının bu şekilde yapılacağı belirtildi.

Toplu İş Sözleşmesi Ne Demektir?

Toplu iş sözleşmesi tarafların karşılıklı hak ve borçlarını sözleşmenin uygulanmasını ve denetimini uyuşmazlıkların çözümlü sağlayabilmek amacıyla başvurulan yollar arasında yer almaktadır. Toplu iş sözleşmesi aynı iş kolunda yer alan ve birden çok iş yerine kapsayan bir kavramdır. Bu anlamda 2. tur toplu iş sözleşmesi yapılması uygun görülür. İşçileri kapsayan sözleşmeler ve işverenin aynı işkolunda birden fazla işyeri bulunuyorsa hepsini kapsayan işletme için toplu iş sözleşmeleri yapılır. Toplu iş sözleşmeleri yazılı olarak öngörülmektedir. En az 1 gün ve en çok da üç yıl süreyle düzenlemesi yapılır. Bununla beraber sürelerinin bitiminde önceki 20 gün içinde yeni sözleşme yetki başvurusu bulunur. Ayrıca daha önce yapılmış olan toplu iş sözleşmesi sona ermediği sürece yeni bir sözleşmenin yürürlüğe girmesi sağlanamaz. İş sözleşmesinin toplu iş sözleşmesine aykırı olmaması haline TİS denilmektedir. Bireysel iş sözleşmesi hükümleri toplu iş sözleşmesi hükümlerine aykırı olması durumunda aykırı olan hükümlerin yerini alan yeni kararlar getirilir. Toplu iş sözleşmesi hükümleri bireysel iş sözleşmesine aykırı ise işçinin menfaatine olan iş sözleşmesinin hükmü geçerli sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir