4D Taşeronu Heyecanlandıran Haber! Taşerona Her An Zam Gelebilir! Zam Miktarı Ne Kadar Olacak?

Binlerce taşeron işçinin ilgilendiren açıklama Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gönderilen bu yazıda yüzdelik dilim konusuna ile ilgili açıklamalara yer verildi. Bu karardan sonra taşeron maaşlarında nasıl bir değişiklik meydana gelecek? İşçiler bekledikleri zam oranını alabilecekler mi? Son dakika haber ve gelişmeleri…

Taşeron İşçilerin Maaş Uygulaması

Kadroya geçen binlerce çalışanı yakından ilgilendiren açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gelen yazı paylaşıldı. Yazı içinde işçilerin yüzdelik dilim haklarının yeniden sağlanacağı konusu gündeme oturdu. Söz konusu olan bu yazıda taşeron işçilerin yeniden maaş hesaplaması yapılması talebi yer alırken bakanlık bünyesinde olan ve işçi kadrosunda geçen kişilere 2018 yılında asgari ücret üzerinden maaş verilmeye devam edildi. Maaşlar arasında oluşan fark sebebiyle yazıyı gönderen sendikalar 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar eksik yatırılan ücretlerin yeniden ödenmesini talep etti. 

Maaş Kararı Geliyor!

Pek çok sendika Bakanlık bünyesinde sürekli olarak hizmet verenlerin aldıkları maaşın kadroya geçiş tarihi itibarıyla asgari ücretin üzerinde bir maaş ile işe başladıklarını, 2018 yılında alınan ücretin 2019 yılında da devam ettiğini söyledi. İki tarihi arasında oluşan fark yüzdelik dilimi yeniden hesaplanması gerekliliğini ortaya çıkarmaya çalışan çalışan vatandaşın ücretlerinin eksik ödenmesi söz konusu oluyor dedi.

Bakanlık adına Ankara 44. İş mahkemesinde dava görüldü. 2019 651 dosya numarası ile tediye ve ikramiye alacaklar için bakiye ücret konularında açılan davalar sonucu ulaştırıldı. Bu davaların kabulü söz konusu oldu. Bu davalar emsal niteliği taşıyor ve ücret alacaklar konuyu mahkemeye taşımasının ardından tüm mahkeme masrafları, vekalet ücretleri ayrıca elde edilecek kazanç da bakanlık tarafından karşılanmak zorunda kalacak. Bakanlık bu konuda yüklü bir kamu zararı oluşacağını ifade etti ve taşeron maaşlarının yeniden hesaplanmasına karar verdi.

Taşeron çalışanlar 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar eksiksiz alınmıştır. Taşeron işçilerin ücretleri yeniden hesaplanacak ve karar neticesinde ödenmesi gereken fark ücretinin ödenmemesi halinde yeniden yasal yollara başvurulacak ve birlikte taşeron işçiler maaşlarını yüksek fiyattan alacak ve belirlenen tarihten bugüne dek oluşan fark hesaplarına toplu ödeme şeklinde yatırılacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir