45 Meslek İçin Erken Emeklilik Müjdesi!


Erken emeklilik yüzbinlerce insanı ilgilendiriyor. Uzun bir çalışma dönemi sonrasında vatandaşlar prim eksiği veya yaş nedeniyle emekli olamıyor. Bu durumlarda yasanın tanımış olduğu bazı haklar bulunuyor. Yıpranma hakkı ve borçlanmalar bu haklar arasında yer alıyor. Ancak borçlanmaların dışında birkaç formül daha bulunuyor. Sigortasız çalışan işçi sigortasız çalıştığı yıllar için de erken emekli olabilmek için hak talep edebiliyor. Peki, yıpranma payı, hangi meslek gruplarını kapsıyor ve sigortasız günler için erken emeklilik mümkün mü, şartlar neler? Haberimizde…

Yüz binlerce vatandaşa erken emeklilik müjdesini bekliyor. Vatandaşların sürekli araştırma yaptığı bu konuda SSK, emekli sandığı ve BAĞ-KUR sistemleri üzerinden aylık ödeme yapılmakta, uzun yıllar boyunca üretim ekonomisine katkısını sağlayan vatandaş herhangi bir kurumdan emekli olmak için uzun yıllar çalışmaktadır. Prim şartını yerine getirmiş olsa bile yaş engeline takılan çalışan yaş şartını yerine getirmesine rağmen prim eksikliği nedeniyle de emeklilik hakkı elde edemiyor. Bunun için 45 meslek grubu için yıpranma ve erken emeklilik mümkün hale geldi. Ancak bunun için bazı şartlar aranıyor.

Yıpranma Hakkı Hesaplama
Yıpranma payı hakkı elde eden mesleklerde çalışanlar çalıştıkları her an için ilave 90 gün hizmet primi alıyorlar. 12 ay çalışan bir personel 15 ay çalışmış kabul ediliyor ve bu hesaplamaya göre de her yıl emeklilikte 360 gün kabul edilirken fiili hizmet zammı alan meslekler ve 360 günü 60 ile 180 gün arasında değişen oranda prim ödeme gün sayısı ilave yapılıyor. Yani bir çalışan emekliliğinde yılda 360 gün çalışırken fiili hizmet zammı kapsamındaki işte çalışan personelde 420 ile 540 arasında prim ödemiş gibi kabul ediliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir