3 buçuk milyon işçiye kötü haber! 1 ya daha eksik maaş ödenebilir…

Korona virüs salgını dolayısıyla işverenlerin zor duruma düşmesi nedeniyle işçi maaşlarının yüzde 60ı İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödeniyordu. Bu uygulama 1 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma uzatıldığı için 3 aydır maaşlarını eksik alan asgari ücretliler 1 ay daha eksik maaş alacak.

Salgın nedeniyle zor duruma düşen işverenlerin ödeyemediği işçi maaşlarının yüzde 60’ının İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenmesini düzenleyen kısa çalışma ödeneği uygulaması 1 ay daha uzatıldı.

BAŞVURUYA GEREK YOK

Kısa çalışma uzatıldığı için 3 aydır maaşlarını eksik alan asgari ücretliler 1 ay daha 2 bin 324 TL yerine bin 753 TL alacak. Yani asgari ücretlinin eline yüzde 25 daha az maaş geçecek.

Kısa çalışma ödeneği uygulamasını 1 Temmuzdan itibaren bir ay uzatan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre, salgın nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Hazirana kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi; 1 Temmuzdan itibaren, uygulaması biten iş yerleri bakımından uygulamanın bittiği tarihten, uygulamanın devam ettiği iş yerleri için de bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı. İşverenlerin uzatmadan yararlanmak için yeni bir başvuruda bulunmaları gerekmeyecek. Ayrıca yeniden uygunluk tespiti de yapılmayacak.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI DA UZADI

İkinci bir kararla iş sözleşmelerinin işveren tarafından feshedilmesini 3 ay süreyle yasaklayan, buna karşılık işverenlerin işçilerini ücretsiz izne göndermelerine izin veren düzenleme de temmuz sonuna kadar uzatıldı. İşverenin temmuzda ücretsiz izne çıkaracağı işçiye fondan bin 170 TL ödenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir