2500 Polis ve 400 Bekçi Alımı Yapılacak! Polis ve Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre adayların 7245 sayılı Çarşı ve mahalle bekçi kanunu ile ilgili yönetmeliğe uygun başvuru şartlarına sahip olacağı belirtilmişti. Bekçi alımında 400 kişinin istihdam edileceği belirtildi. İstanbul ilinde görevlendirilecek adayların burada en az lise ve dengi okuldan mezun olmaları şartı aranıyor ve İstanbulda ikamet zorunluluğu da bulunuyor. İşte bekçi ve polis alımına dair son dakika haberleri…

Emniyet Genel Müdürlüğünden beklenen ilanların bu hafta içinde açıklanması gerçekleşebilir. Bu kapsamda eylül ayının ilk haftasında ilanının açıklanıp açıklanmayacağı merak ediliyor. Lise mezunu polis alımı ve bekçi alımı ilanları ne zaman açıklanacak? Konuya dair gelişmeler sürüyor mu? Araştırılıyor. İçişleri Bakanlığı personel kadrolarından biri olan çarşı ve mahalle bekçiliği alımı için Polis Akademisi Başkanlığı’nda geçtiğimiz haftalarda 2010/1 bir dönem çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağını duyurmuştu. 400 adet bekçi alımı yapılacağı ilan detaylarında belirtiliyordu. Bu hafta içerisinde polis alımı ile ilgili açıklama da gelebilir. 2900 polis alımı ve bekçi alımı başladı mı? başvuru şartları neler? İkamet şartı yer alıyor mu? pek çok vatandaş bu konuyu araştırıyor.

İkamet Şartı Var Mı?

Bekçi alımı 2020/1 dönem alımları sadece İstanbulda gerçekleştirilecek. Bu nedenle İstanbul dışında adaylar başvuru yapamayacaklar. Yönetmelik adayların en az 12 ay boyunca başvuru yapacakları illerde ikamet etmeleri gerektiğini belirtti. Kadro durumuna göre görevlendirmeler ilçe bazlı olarak da yapılacak. Bekçi alımı detayları bu şekilde paylaşılırken 2500 polis alımı için hangi şartlar aranıyor merak ediliyor…

2500 Polis Alım Şartları?

2020 TYT puanı baz alınarak 2500 adet polis alımı başvurusu yapılması bekleniyor. Adaylar TYT taban puanın kaç olacağını merakla bekliyorlar. Henüz taban puan belirlenmedi. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanması bekleniyor ve fiziki şartlar, parkur şartı, TYT şartı da belirlenecek. Önceki yıllarda 250 taban puanı belirlenmiş ve 250-260 aralığı için alım yapılmıştı.

Pandemi sürecinde YGS sınavında taban puanları düşürüldü ve sınav süresi artırıldı. Bu durumda polis alım taban puanın ne olacağı kestirilemiyor.

400 Bekçi Alımı İçin Gerekli Şartlar?

2020/1 bekçi alımı için gerekli şartlar maddeler gereğince belirtilmektedir.Madde 6: İllere göre alım yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, başvuru yerleri, gerekli şartlar, başvuru ve sınav tarihi, beklenen belgeler ve gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresi bitmeden önce en az 15 gün içinde Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde veya Başkanlığının resmi internet adresinde ilan edilmektedir.

madde 8-1) Adayların;

 • T.C. kimlik numarası
 • Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisi
 • 5 maddede belirtilen nitelikleri taşıdığının belgesi
 • Mezuniyet belgesi
 • Erkek adaylarda askerlik ile ilişiği olmadığını kanıtlayan belge ve bilgi
 • Yaş düzenlemesi yaptırılsa da düzenlemeden önceki yaş bilgisi
 • Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin çocukları ve eşlerinde başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malul bilgisi,
 • biyometrik fotoğrafın da yer aldığı belge yazılı ve kurumca kabul edilen elektronik ortama ulaştırılmalıdır.

2) Emniyet teşkilatı dışındaki vazife ve şehit malullerinin eşi çocukları veya başvuru yapacak adaylar kurum ya da Valilik onaylı malullük şehit belgesini yazılı ya da elektronik ortamda yapmış olduğu başvuruya eklemelidir. Elektronik ortamda yapılan başvuru adayların müracaat kabul tarihleri için elden veya posta yoluyla müracaat kabul komisyonuna belgenin aslını teslim etmelidirler. Adaylar tarafından verilen bilgiler doğru olduğu takdirde başvuruları kabul edilirken yanıltıcı bir durum tespit edildiğinde başvuru sahibinden ayrıca belge talebi yapılır.

3) Aranan nitelikteki adaylar bakanlıktan belirlenmiş müracaat kabul komisyonuna şahsen başvurmalıdırlar.

4) Başvuru ile ilgili belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilirse başvurular geçersiz sayılacaktır.Emniyet Genel Müdürlüğü Ve Polis Akademisi Bekçi Alım Şartları Ve Başvuru DetaylarıBekçilik için başvuru yapacak adaylar alım başvuru şartlarını araştırıyorlar. İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmelikle ve devlet memurları kanunu genel şartları belirtilen sağlık, yaş, fiziki durum ve eğitim şartlarının oluşması beklenmektedir. 2020 yılında alım şartları yine eski şartlarla aynı olacaktı. Ancak pandemi sürecinde 2020 bekçi alım şartlarında güncellemeler de oluşabilir.

Geçtiğimiz Yıllardaki Bekçi Alımı Koşulları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
 • En az lise mezunu veya dengi okuldan mezun olmak
 • Boy uzunluğunun 167 santimetre olması şartı
 • Beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması
 • Askerlikten muaf olması
 • Başvuru yapılan ilde en az 1 yıldır yaşıyor olması şartları aranıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir