2035 Yılına Kadar ki Öğretmen İhtiyacı Belirlendi!


Bakan Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 2035 yılına kadar hangi branşta ve ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğuna yönelik çalışma yaptıklarını ve çalışmanın neticesine varıldığını belirtti. Eğitim fakültelerinin yeniden şekillendirileceğini belirten Selçuk, kontenjan sınırlamasına gidileceğinin mesajını verdi. “Öğretmenlik sınavı kazananlara MEB’in ücretsiz formasyon vermesi önemli” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son olarak yapmış olduğu proje ve çalışma ile 2035 yılına kadar hangi branşta hangi sayıda öğretmen ihtiyaç olduğunu belirledik şeklinde açıklamasını yaptı. Lütfi Kırdar kongre ve kültür merkezinde düzenlenen 2023 eğitim vizyonu ile ilgili birlikte “bir yıl toplantısı” boyunca konuşmasını yapan Bakan Selçuk bir yıl içerisinde yapılan çalışmaları anlattı. Eğitim fakültesini yeniden şekillendireceklerinin altını çizen Selçuk öğretmen ihtiyacına yönelik de belirleme yapıldığını söyledi. Sunum sırasında Gaziantep tasarım ve beceri atölyelerinden, Tuncelide özel eğitim uygulama evlerinden, Bursada ise mesleki eğitim merkezi ile canlı bağlantı gerçekleştirildi. Bu noktalarda yapılan çalışmaları dinleyen ve takip eden Selçuk “güçlü öğretmenlere ihtiyacımız var” dedi.

Güçlü Öğretmen İhtiyacımız Devam Ediyor…
“Güçlü bir gelecek için güçlü öğretmenlerden söz etmemiz gerekiyor” şeklinde açıklamalarını yapan Bakan “toplumdaki bütünsel algı anlayışımızı güçlendiriyor ve çocuklar için ne istiyorsak onun aynısını öğretmenlerimiz için de istiyoruz.” Dedi. Okullar eğitim ve öğretim açısından bir seviyede olacak ve gerekli açığı kapatacağız şeklinde projeleri anlattı. Okullar arasındaki teknoloji ve kalite farkını kapatacaklarını, farklı eğitim atölyelerinin kurulacağını ve 900den fazla öğretmen destek noktası kurulduğunu söyledi. Pilot çalışma yapmadan herhangi bir çalışma yapmadıklarına değinen Selçuk eğitim fakültelerinin yeniden şekillendirileceğini belirtti. Bir yılda yapılan çalışmaların başarılı olduğunu da söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir