2021’de Sosyal Ama Güvende Kalın


Whistle Uygulaması

Whistle dilimizde “ıslık veya düdük” anlamına geliyor. Uygulama yaşamımızda meydana gelebilecek zorlu durumlarda önemli bir rol oynuyor. Kurtarılmamız gereken zorlu bir durumda veya enkaz altında kalma halinde yakınımızda bulunan telefonuz üzerinden ince ses sinyalleri verebilirsiniz. Felaket durumları dışında yakınlarda kaybettiğiniz telefonunuza ulaşmak için ıslık aracılığı ile telefonunuzun size haber vermesini sağlayabilirsiniz.  Uygulama GooglePlay üzerinden “Whistle” olarak veya AppStore üzerinden “RealWhistle” olarak indirilebilmektedir.

Bridgefy Uygulaması

Felaket zamanlarında veya zor durumlarda yardım istemek için her zaman internetimizi kullanamayabiliriz. Hatta enkaz altında telefonumuz arama veya mesajlaşma için yeterli sinyali alamayabilir. Yakınımızdakilere mesaj göndermenin farklı bir yolu olarak tasarlanmış olan Bridgefy kullanımı sırasında sizden internet veya hat istemiyor. Bridgefy ile mesajlaşmak için Bluetooth özelliğinizin açık olması yeterli. Uygulama yakın bir alanda rehberinizde ekli bile olmayan kişilere sinyal vermenizi sağlıyor. Özellikle size ulaşılması zor olan durumlarda hayat kurtarabiliyor. Bridgefy uygulamasını indirdikten sonra bir kullanıcı adı seçmeli ve konumunuza erişimine izin vermelisiniz.

HeyTell Uygulaması

Nerede olduğunuzu yakınlarda bulunan kişilere haber vermek için ideal uygulamalardan biri ise HeyTell. Uygulamanın en büyük avantajı marka veya model fark etmeden diğer kişilerle iletişim kurabilmeniz. HeyTell uygulaması cep telefonunuzu bir telsiz gibi kullanmanıza imkan veriyor. Wi-Fi bağlantısı ile kullanılabilen uygulamada gönderilen veya alınan mesajlar cihazınızda çok az yer kaplıyor. Bluetooth özelliğini kullanarak internetsiz mesajlaşma ve görüşme için farklı bir alternatif olarak Walkietooth uygulamasını da deneyebilirsiniz.

Güvendeyim Uygulaması

Güvendeyim AKUT tarafından hizmete sokulmuş bir uygulama. Çeşitli afet durumlarında yakınlarınıza haber vermek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Cihazınıza yüklediğiniz uygulamada “Ayarlar” menüsüne giderek 10 kişiye kadar cep numarası ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bu kişilere güvende olduğunuzu bildirmek için uygulamada yer alan “Güvendeyim” tuşuna basmanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladığınızda sizin bulunduğunuz konum belirlediğiniz kişilere mesaj yoluyla iletiliyor. Uygulamanıza 10 kişi eklerken birbirinden farklı konumlarda bulunan yakınlarınızı seçmeniz yararlı olabilir.

Red Panic Button Uygulaması

Adından da anlaşılacağı gibi uygulamamız bir “panik düğmesi” görevini görüyor. Felaket veya saldırı gibi zorlu durumlarda uygulamanızın düğmenize basarak yardım çağrınızı iletebilirsiniz. Red Panic Button uygulamasında haber vermek isteyeceğiniz kişileri listenize ekliyorsunuz. İhtiyacınız olduğu anda uygulama listenizde yer alan kişilere mesaj veya elektronik posta yollayarak konum bilgilerinizi karşı tarafa iletiyor. Uygulamaya hızlı bir şekilde ulaşmak için kısa yolunu telefonunuzun ana ekranına yerleştirmeniz yararlı olabilir.

Last Quake Uygulaması

Last Quake daha çok deprem anlarında işimize yarayacak bir uygulama. Last Quake uygulamasının tasarlanış amacı sismik hareketleri yakından takip etmek. Ancak bu uygulama deprem anında çok işe yarıyor. Uygulama sizin sarsıntı anında deprem bölgenizde olduğunuzu tespit ederse bu durumu yakınlarınıza otomatik mesaj yoluyla haber veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir