2020 Yılında Taşerona Ne Kadar Zam Yapılacak! Asgari Ücrete Ek Zam Müjdesi Geldi!

Kamu kurumlarında görev alan taşeron işçiler 2020 toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde maaş düzenlemeleri ve sosyal hakları ile ilgili pek çok konuyu görüşecek. İlk kez hükümet tarafından taleplerin iletilecek olması ve taşeron işçi için önemli düzeyde yapılacak maaş zam mı geliyor! 2020 toplu iş sözleşmesi hakkında son dakika haberleri ve tüm gelişmeler…

Kamu kurumlarında çalışmaya başlayan taşeron işçiler 2020 TİS görüşmelerinde çok önemli kararın kendileri adına çıkacağını düşünüyorlar. İlk defa hükümet tarafından bu konu için detayların gönderilmesi ve taleplerin iletilecek olması mümkün ve taşeron işçiler adına önemli bir maaş zammı yapılacağı düşünülüyor.

Taşeron işçiler şu anda devletten mahkemeden çıkan kararlarla yüzdelik düzenleme yapılıyor. Hem yüzdelik dilim düzenlemesi için hem de yüksek maaş zam oranı beklenmesi için bu dönem taşeron işçilerin merakla geçirdikleri bir dönem olacak. Taşeron işçiler uzun süre 2020 TİS görüşmelerini bekliyorlar. Bu görüşmelerde alınacak kararlar oldukça önemli. 2020 toplu iş sözleşmeleri yapılırken ilk kez hükümet tarafından talepler dikkate alınacak.

Taşeron İşçileri Maaş Zammı Yapılacak mı?

Taşeron işçiler geçmiş dönemlerde KHK ile kadroya alındılar ve taşeron işçiler 4D kapsamında çalışmaya başladılar. Yeni bir mevzuat yayınlanmasına neden olan bu durum taşeron işçiler için Hem maddi hem de sosyal hakların gelmesinde etki etti. Bu mevzuat içerisinde nasıl bir artışın ortaya çıkacağını da belirledi. Bugün taşeron işçiler maaşlarında her 6 ayda bir zam alıyorlardı. 2020 yılının ekim ayı sonlarında hayata geçmesi beklenen düzenlemenin yeni talepleri ve kararları beraberinde getirmesi bekleniyor.

Teklif Edilecek Oranlar

Taşeron işçilerin maaşlarında 6 aylık dönemlerde yüzde 4 oranında maaş zammı yapılacak. İşçiler adına maaşların enflasyon karşısında eriyor olması büyük dikkat çekiyor. Yeni dönemde yüksek oran ile gelen zam talepleri ile işçiler adında bazı rakamlar 2019 yılında asgari ücret zam oranlarının talep ediliyor olması inceleniyor. Yüzde 12,5 ve yüzde 17,5 olarak konuşuluyor. Ancak yapılacak düzenleme ile yüzde 10 zam oranı belirlenir gibi görünüyor.

Yüzdelik Dilim Düzenlemesi Ne Demek?

Taşeron işçiler tarafından beklenen düzenlemeler arasında yüzdelik düzenlemesi de bulunmaktadır. Bu kapsamda taşeron işçiler için karara bağlanması gereken davalarda bulunuyor ve işçilerin kadro almasından önce maaşlarının asgari ücret oranları için zam yansıtılması beklenmektedir. İşçilerin genel düzenleme için 2020 TİS görüşmelerinden umutlu oldukları görülüyor. Kaynak: Taşeron İşçiye Çifte Zam Müjdesi! Asgari Ücret Ayarı Ve Ek Zam… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir