2020 Yılında Asgari Ücretliler Ne Kadar Maaş Alacak


Her yılın sonuna gelindiğinde milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücret sorusu kafalarda yerini alıyor. 2020 yılına girmeye yaklaşık 20 gün kala hükümet ve sendika temsilcileri konu hakkında kıyasıya pazarlıklarını sürdürüyor.
    
Şu anda 2020 lira olan asgari ücretin en az enflasyon oranı kadar zamlanması bekleniyor. Fakat sendika temsilcileri kağıt üzerinde yazan enflasyonla vatandaşın yaşadığı enflasyon arasında da uçurum bulunduğunu belirtiyorlar. Bu kapsamda bir hayli çekişmeli geçecek toplantıların ilki yapıldı, ikincisi ise yarın yapılacak ve asgari ücretin yeni yıldaki miktarına ilişkin çalışmalar ilerleyecek.
    
Yapılan açıklamaya göre yıl bitiminden önce 2 kez daha toplantı yapılacak ve sonrasında Bakanlıkta nihai toplantı yapılarak yeni asgari ücret tüm vatandaşlara duyurulacak.
    
Hükümet daha önce yaptığı açıklamada her yıl olduğu gibi enflasyon altında bir zam yapılmayacağını taahhüt etti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise bu zammın da yeterli olmayacağını, asgarin ücretin yeni yılda en az 2,578 liraya yükseltilmesi gerektiğini savunuyor. Yapılacak asgari ücret zammının miktarına göre fabrikaların da zorunlu işçi çıkarmasının gündeme gelmesi bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir