2020 Asgari Ücretiyle İlgili Görüşmeler Başlıyor


Yaklaşan 2020 yılında Türkiye’de milyonları ilgilendiren asgari ücrete ilişkin görüşmeler kısa bir süre sonra başlayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ev sahipliği yapacağı toplantılar için hem hükümet, hem de sendikalar yavaş yavaş kafalarındaki asgari ücreti de şekillendirdi.

Merkez Bankası tarafından ülkenin yaşayacağı enflasyon oranı % 12 olarak tahmin edilse de, asgari ücret zamlarına en az % 15’lik bir zam yapılması bekleniyor. Uzun yıllardan bu yana asgari ücrete yapılan zamların enflasyonun hiç altında kalmaması işçiler için umut ışığı olmuş durumda. Fakat sendikalar halkın yaşadığı enflasyonun, açıklanan rakamlardan çok daha fazla olduğunu vurguluyorlar.

İLK TEKLİF TÜRK İŞTEN GELDİ
    
Asgari ücret zammına ilişkin olarak ilk açıklama Türk-İş’ten geldi. Türk-İş şu anda 2000 liranın biraz üzerinde olan asgari ücretin % 25’lik bir zamla birlikte 2,526 lira olmasını istediğini açıkladı. 2 Aralık Pazartesi günü başlayacak olan zam görüşmelerinin çekişmeli geçmesi bekleniyor. Enflasyon oranında zam yaplması durumunda ise asgari ücretin 2,323 lira olması bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir