2000 Yılı Sonrası Emekli Olanlara 355 TL İntibak Zammı Veriliyor! İntibak Yasasında Son Durum

Ülkemizde yer alan belirli iş yerlerinde çalışmış, gün ve prim sayılarını doldurup emekli olmuş milyonlarca insan bulunmaktadır. Emekli olan insanların da kendince birkaç isteği ve maaşlarına zam konusunda talepleri vardır. Bunların başında ek ödeme gelmektedir. 2006 yılına kadar vergi iadesi olarak adlandırılan bu ödeme biçimi 2006 yılında ek ödeme olarak değiştirilmiştir. Emekli olanların veya bu fırsattan yararlanabilen hak sahiplerinin, gelirleri ya da maaşlarının miktarına göre her ay belirli bir oranda aldıkları ödeme biçimine ek ödeme denmektedir. Ek ödeme ücretleri her yıl devlet memuru aylık katsayısında meydana gelen artış oranlarındaki miktara göre artırılmaktadır.

En düşük emekli maaşı, ek ödemeler ve intibak zammı konusunda oldukça önemli gelişmeler ve emeklilere yönelik yaşanan bu avantajlar gün geçtikçe iyileştirilmektedir. Emekli olan insanların aldıkları maaş oranında yeni bir intibak zammının gelip gelmeyeceği konusunda oldukça çeşitli söylemler vardır. Ülkemiz bu konuyu önceki zamanlarda masaya yatırmış ve 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlarımıza intibak düzenlemesi yapmıştır. O dönemde yapılan bu intibak düzenlemesi emekli aylık maaşlarında 300 Türk lirasına varan artış göstermiştir. Günümüzde ve emekli olan insanların gündeminde ise 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için de bir intibak düzenlemesi yapılmasının istenmesidir. Çeşitli yerlerde ve gündemde uzunca bir süre kalan bu konu mahkemelerde çeşitli pek çok davanın açılmasına sebep olmuştur. Bu girişimler her ne kadar başarısız olsa da son söz olarak TBMM gösterilmiş ve buradan gelecek haberler beklemeye alınmıştır.

Emeklilere İntibak Zammı Ve İstekleri

Bilindiği üzere 2000 yılından öncesinde emekli olan emekli vatandaşlarımıza yapılmış intibak zammı, 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlarımıza da yapılması istenmektedir. Mahkemelere sunulan ve emeklileri çok yakından ilgilendiren bu hizmet faaliyete geçerse yanında birlikte şunları da getirecek. 

Minimum emekli aylığı verilen asgari ücret tutarı ile eşitlendiği takdirde emekli vatandaşlarımıza verilen maaş ek ödeme dahilinde 2 bin 324 Türk lirasına varan fiyatları bulacak.

 • Sağlıkta ek ödemelerin kalkması ile emekli vatandaşlarımızdan sağlık alanında hiçbir ücret talep edilmeyecek kesintiler kaldırılacak.
 • İsteklerin de içinde bulunduğu ek ödeme oranı değişirse emekli olan vatandaşlarımız her ay maaşının %4 ila %5 olan ek ödeme oranını %8 ila %10 oranına getirecek. Bu oran %8 olursa emekli maaşlarına 255, %10 olursa 382 liraya varan artışlar meydana gelecek.
 • 2000 yılından sonrasında emekli olan vatandaşlarımıza intibak zammı uygulanırsa 355 liraya varan zam sözü de gerçekleştirilecek.

Günümüzde çok sık konuşulan konular arasında yer alan intibak düzenlemesi ve zammı, meclisten geçtiği takdirde yukarda belirtilen koşulların kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede emekli maaşı alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın maaşlarında oldukça önemli iyileştirmeler yapılacaktır.

Ek Ödeme Almayı Hak Kazanan Emekli Aylık Grupları

Aylık alınan ücretlerin miktarı oranında yapılan ek ödemeler, emekli maaşı alan insanların tarafından oldukça önemlidir. Bu ek ödemelerden faydalanan emekli grubu ise;

 • Emekli sandığı (4/c).
 • Sosyal Sigortalar Kurumu (4/a).
 • Bağ-Kur (4/b)  aylık maaş veya gelir alan insanlar.
 • Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu
 • İstiklal madalyası bulunan insanların vatanı hizmetlerinden ötürü verilen aylık maaşları.
 • Esnaf ve Sanatkârlar gibi diğer bağımsız çalışan insanların aldığı maaşlar.
 • 65 yaşını doldurmuş muhtaç, kimsesi olmayan ve çalışamayacak durumda olan insanlar.
 • Tarımda kendi adına veya bir başkasının bünyesinde çalışan işçiler.
 • Yurt dışında görevli olan personele verilen maaşlar.
 • Bazı kamu görevlilerine verilen maaşlar.
 • Avrupa şampiyonluğu ve dünya olimpiyatlarında yarışmış sporculara ve bunlardan ayrı olarak ailelerine verilen maaşlar.

Yukarda bahsedilen meslekler ya da yapılan işler için verilen emekli aylık maaşı yanında ek ödemeler, pek çok alanda ve milyonlarca kişiye sunulmaktadır. Bunların yanında daha pek çok sektörde, iş kaynaklarında ve mesleklerde de ek ödeme verilen yerler vardır. Emeklilere yönelik ek ödeme yanında yılda 2 defa verilen promosyon da emeklilere yönelik sağlanmış muhteşem bir avantajdır. Sizler de kendi iş yerinizden veya maaş bordronuzdan bakarak ek ödeme miktarlarını takip edebilir, bu konularda daha detaylı bilgi edinmek için araştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir